1 kwietnia 2015, w Młodzieżowym Centrum Kultury w Słupsku, w sali kina Rejs, odbył się finał 12. edycji Konkursu Wiedzy o Filmie X MUZA.

W rozgrywkach finałowych udział wzięły drużyny wyłonione podczas eliminacji (18 marca), w składzie: Karolina Miśkiewicz i Kinga Makuch, Agata Ostrowska i Hubert Kurkiewicz oraz Magda Kasperek i Justyna Garlacz. Wszyscy uczestnicy to uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego w Słupsku.

Finał miał charakter turnieju i składał się z 6 konkurencji: alfabetu - należało wybrać literę alfabetu i odpowiedzieć na pytanie, którego odpowiedź zaczynała się na tę właśnie literę; biografii - należało rozpoznać biografię twórców kina światowego lub polskiego na podstawie przytoczonych fragmentów życiorysów; fragmentów filmowych - podać tytuły 5 prezentowanych fragmentów filmowych; kalambur - jedna osoba z drużyny pokazywała bez użycia słów wylosowany tytuł filmowy, natomiast druga musiała go odgadnąć; fragmentów muzycznych - uczestnicy mieli za zadanie rozpoznać z jakich filmów pochodzą fragmenty muzyki oraz kto jest ich kompozytorem; rozbójnika - drużyny decydowały o stopniu trudności pytania mogąc zarówno zyskać - jeśli odpowiedziały dobrze, jak i stracić - jeśli udzieliły błędnej odpowiedzi.

Finałowe zmagania oceniało jury w składzie: dr Janusz Bohdziewicz z Akademii Pomorskiej w Słupsku, Elżbieta Łukaszus-Mijewska oraz Joanna Gajdo - instruktorki Działu Edukacji Filmowej MCK.

Po zaciętej i znakomitej walce udało się wyłonić zwycięzców. I miejsce zdobyła Magda Kasperek i Justyna Garlacz, II miejsce zajęli Agata Ostrowska i Hubert Kurkiewicz, natomiast na III miejscu uplasowała się drużyna w składzie: Karolina Miśkiewicz i Kinga Makuch.

Wszystkie osoby otrzymały nagrody rzeczowe w postaci książek, filmów DVD i płyt z muzyką filmową. Natomiast drużyna, która zajęła I miejsce dodatkowo otrzymała w pełni opłacony pobyt na 42. Ińskim Lecie Filmowym - jednym z najstarszych festiwali filmowych odbywających się w Polsce.

Wszystkim laureatom i opiekunom gratulujemy, a na kolejną 13. edycję konkursu zapraszamy za rok.

12. edycja Konkursu Wiedzy o Filmie jest współfinansowana przez Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz Miasto Słupsk.

.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

18 marca 2015 w Młodzieżowym Centrum Kultury w Słupsku odbył się pierwszy etap 12. edycji Konkursu Wiedzy o Filmie X MUZA.


O godz. 9.00 rano, w sali TANGO, 16 dwuosobowych drużyn musiało wykazać się wiedzą z historii kina polskiego i światowego. Pytania z formie testu wymagały znajomości zarówno twórców (reżyserów, aktorów, operatorów), nurtów i pojęć filmowych, jak i tytułów ważniejszych dzieł, a także dat znaczących wydarzeń.

W konkursie udział wzięły drużyny z Gimnazjum nr 4, Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 3, I i II Liceum Ogólnokształcącego w Słupsku oraz gimnazjalistki reprezentujące Dom Kultury w Ustce.

Jury konkursu, Elżbieta Łukaszus-Mijewska i Joanna Gajdo - instruktorki Działu Edukacji Filmowej, po sprawdzeniu wszystkich prac wyłoniło 3 zespoły, które otrzymały największą ilość punktów i będą walczyć w finale konkursu. Są to uczniowie II Liceum Ogólnokształcącgo w Słupsku: Karolina Miśkiewicz i Kinga Makuch (3 klasa), Agata Ostrowska i Hubert Kurkiewicz (2 klasa) oraz Magda Kasperek i Justyna Garlacz (2 klasa).

Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe torby z logo kina Rejs, natomiast drużyny, które nie dostały się do finału, ale wykazały się sporą wiedzą, dodatkowo otrzymały wejściówki do kina Rejs: Agnieszka Muraszko i Kaja Willich oraz Patrycja Chabernal i Wiktoria Szopa uczennice Gimnazjum nr 4 w Słupsku, Julia Byrzykowska i Michalina Filimoniak oraz Adam Kosidlak i Konrad Śliwowski uczniowie I Liceum Ogólnokształcące w Słupsku, a także Paweł Zdunek i Łukasz Bernacki oraz Oliwia Hanc i Aleksandra Łapiak - uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego w Słupsku.

Finał 12. edycji konkursu X MUZA odbędzie się 1 kwietnia 2015 o godz. 11.00 w Młodzieżowym Centrum Kultury i będzie miał charakter turnieju. Drużyny wyłonione w eliminacjach, na scenie kina Rejs, odpowiadać będą na pytania z zakresu historii kina polskiego i światowego oraz będą miały za zadanie wykazać się m.in. znajomością muzyki i fragmentów filmowych. W finale prace jury wspomoże dr Janusz Bohdziewicz z Akademii Pomorskiej w Słupsku.

Serdecznie zapraszamy koleżanki i kolegów z klasy, by tego dnia przyszli do Młodzieżowego Centrum Kultury i kibicowali zespołom.

Dla wszystkich finałowych drużyn przewidziano nagrody rzeczowe, natomiast zwycięzcy otrzymają dodatkowo akredytacje wraz z noclegami i wyżywieniem na 42. Ińskie Lato Filmowe.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom I etapu oraz ich opiekunom: Joannie Kierul-Cieślak (Gimnazjum nr 4), Jarosławowi Kasperkowi (Dom Kultury w Ustce), Mariuszowi Mojsiukowi (I Liceum Ogólnokształcące), Dorocie Kłos, Iwonie Płóciennik Kindze Mielczarek, Bożenie Gajdzis (II Liceum Ogólnokształcące) oraz Aldonie Dobrosielskiej-Gojlik (Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3).

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Dział Edukacji Filmowej Młodzieżowego Centrum Kultury serdecznie zaprasza uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych ze Słupska i powiatu słupskiego do udziału w 12. edycji Konkursu Wiedzy o Filmie ?X Muza?.

REGULAMIN XII OKRĘGOWEGO KONKURSU WIEDZY O FILMIE ?X MUZA?

1) Organizatorem konkursu jest Młodzieżowe Centrum Kultury, Dział Edukacji Filmowej, al. 3 Maja 22 w Słupsku.

2) Konkurs odbędzie się Młodzieżowym Centrum Kultury i będzie się składał z dwóch etapów:

? etap 1: eliminacje - 18 marca 2015 o godz. 9.00

  • test pisemny z wiedzy z historii kina polskiego i światowego

? etap 2: finał - 1 kwietnia 2015 o godz. 11.00

  • finał ma charakter turnieju - trzy najlepsze drużyny, wyłonione w eliminacjach, na scenie kina Rejs odpowiadać będą na pytania z zakresu historii kina polskiego i światowego, oraz będą miały za zadanie wykazać się znajomością muzyki i fragmentów filmowych

3) Do konkursu mogą przystąpić uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z powiatu słupskiego z ważną legitymacją szkolną.

4) Każda szkoła ma prawo zgłosić do Konkursu maksymalnie 5 dwuosobowych drużyn. W przypadku większego zainteresowania, prosimy o przeprowadzenie eliminacji wewnętrznych na terenie szkoły.

5) Pierwszy etap Konkurs oceniać będzie jury złożone z instruktorów Działu Edukacji Filmowej Młodzieżowego Centrum Kultury, w drugim etapie prace jury wspomoże dr Janusz Bohdziewicz z Akademii Pomorskiej w Słupsku.


6) Wypełnione Karty zgłoszeń prosimy dostarczyć do sekretariatu Młodzieżowego Centrum Kultury lub do kina Rejs (al. 3 Maja 22, 76-200 Słupsk) do dnia 13 marca 2015. Zgłoszenia można również przesyłać na adres e-mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

.

7) Organizator przewiduje przyznać nagrody rzeczowe trzem finałowym drużynom, a dla zwycięskiej drużyny akredytacje wraz z wyżywieniem i noclegami na 42. Ińskie Lato Filmowe.

Konkurs Wiedzy o Filmie X MUZA jest realizowany dzięki wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i Miasto Słupsk.