17. DKŻ - warsztaty kulinarne i spotkanie z U. Antosz-Rekucką

Kategoria
Różne
Termin
2019-09-07 12:00
Miejsce
OT Rondo, ul. Niedziałkowskiego 5a
Telefon
(59) 842 63 49
E-mail
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Strona WWW

Zapraszamy serdecznie na warsztaty kulinarne i rozmowę o tym, jak Katechetka ocala od niepamięci Żydów z Mszany Dolnej - spotkanie z Urszulą Antosz - Rekucką.

"Teraz, kiedy nacjonalizm w Polsce zaczyna podnosić swój straszliwy łeb, czuję, że to, co robię, ma jeszcze większy sens - mówi Urszula Antosz-Rekucka, katechetka z Mszany Dolnej. W mieście każdy wie, że jak pada hasło "Żyd", trzeba kierować prosto do niej.

Urszula śmieje się, że choć nie ma w niej żydowskiej krwi (sprawdziła do pięciu pokoleń wstecz), jest żydowskie mleko. – Moja mama pochodzi z Broniszowa, małej wioski pod Kielcami. Dziadkowie mieli tam dom z solidną, zimną piwnicą – opowiada. – Podczas wojny służyła im za schron w trakcie bombardowań. Raz schowali się w niej także żydowscy sąsiedzi. Mężczyzna i młoda kobieta z dzieckiem przy piersi. Mama też tam wtedy była i ciągle płakała, więc by ją uspokoić, ta kobieta nakarmiła ją swoim mlekiem..."

Spotkanie jest częścią tegorocznej, siedemnastej już edycji Dni Kultury Żydowskiej, organizowanych przez Słupski Ośrodek Kultury wspólnie ze Stowarzyszeniem Kulturalny Punkt Zapalny.

Wstęp wolny, obowiązuje rezerwacja miejsc.

Zadanie finansowane ze środków Województwa Pomorskiego i Miasta Słupska.

 
 

Terminy

  • 2019-09-07 12:00